Urządzamy pokój dla chłopcaW jaki sposób urządzić pokój dla chłopca? Jakie meble wybrać? Jaką dobrać właściwą kolorystykę?

Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Wygląd pokoju a wiek dziecka

Podstawowym kryterium podczas urządzania pokoju naszego syna powinien być jego wiek. Z jednej strony związany on jest ze wzrostem dziecka, z drugiej zaś z jego oczekiwaniami i potrzebami (zwłaszcza w przypadku pociech wchodzących już w wiek nastoletni).
Małe dziecko musi przede wszystkim posiadać łatwy dostęp do zabawek i dużo miejsca do korzystania z nich. Wchodząc w wiek szkolny, niezbędnym elementem wyposażenia pokoju staje się biurko. Jednocześnie warto zatroszczyć się o takie przeorganizowanie zawartości szafek, aby chłopiec mógł zacząć uczyć się samodzielności. W jego zasięgu powinny więc znaleźć się wszystkie niezbędne przedmioty – nie tylko zabawki oraz przybory szkolne, ale i ubrania.
W przypadku nastolatków, najlepiej jest polegać na ich własnej opinii i oczekiwaniach, które w tym wieku bywają już zazwyczaj bardzo skonkretyzowane.

Dobór mebli

Jeśli tylko nie jesteśmy jakoś szczególnie ograniczeni niewielkimi wymiarami pokoju, meble dla chłopca możemy dobierać niemal dowolnie – oczywiście kierując się własnym zmysłem estetycznym i mając na uwadze potrzeby dziecka. Warto osobiście odwiedzić co najmniej kilka sklepów meblowych i obejrzeć oferowane przez nie produkty, oceniając ich jakość i funkcjonalność. Można także sprawdzić ofertę licznych sklepów internetowych jak chociażby tutaj.
Dobrym pomysłem (szczególnie w przypadku pokoju przeznaczonego dla małego dziecka) jest ponadto określenie jakiegoś motywu przewodniego, który będzie nam przyświecał podczas doboru zarówno mebli, jak i dodatków. Może on odwoływać się do zainteresowań naszej pociechy.
Urządzając pokój chłopca w wieku szkolnym (lub starszego) powinniśmy spytać się go o zdanie. Dzięki temu damy mu poczucie kontroli i niezależności. Wybierając na przykład biurko, warto samodzielnie wytypować kilka różnych modeli, a następnie pozostawić dziecku możliwość podjęcia ostatecznej decyzji o zakupie jednego z nich.

Dobór kolorystyki

Poszukując inspiracji dotyczących kolorystyki mebli i ścian w pokoju dziecięcym, możemy skorzystać z łatwo dostępnych w Internecie zdjęć przykładowych aranżacji. Pomocne okaże się ponadto zapoznanie z podstawowymi zasadami dobierania barw.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *