Trzeci sektor gospodarki – przemysł i jego górnicza odsłonaPrzemysł jest jednym z trzech sektorów gospodarki. Obejmuje pozyskiwanie zasobów, ich przetwarzanie, ale także produkcję energii. W zależności od tego, jak bardzo jest on rozwinięty, opiera się na pracy bardziej lub mniej wykwalifikowanych i wykształconych osób oraz odmiennie zaawansowanych technologicznie maszyn i sposobów wydobycia surowców.


Przemysł dzieli się na kilka sekcji, w których znajduje się także górnictwo jako osobna sekcja. Obejmuje ona szereg czynności, mających na celu wydobywanie węgla, ropy, gazu czy rud metali. Przemysł górniczy był w Polsce swojego czasu niezwykle popularny, a zyski ze sprzedaży węgla szacowało się na wielką skalę. Aktualnie znaczenie wydobycia tego surowca spadło, aczkolwiek nadal utrzymuje się na pewnym poziomie, mimo zamykania kolejnych kopalń.

Węgiel węglowi nierówny

Wydobywanie stanowi około 75% wartości górnictwa na świecie. Surowce wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, nie tylko w energetyce. Jednym z nich jest węgiel kamienny pochodzenia roślinnego. Z kolei węgiel brunatny ze względu na swoje właściwości fizyczne, takie jak kruchość, niewielka kaloryczność (porównanie ilości spalonego surowca w przeliczeniu na to, ile energii potrafi wytworzyć) oraz duża zawartość wody niestety nie jest opłacalny jeśli chodzi o transport na większe odległości. W krajach wysoko rozwiniętych maleje udział węgla na rzecz gazu ziemnego czy uranu oraz ropy naftowej. Najwięcej złóż ropy naftowej znajduje się w Arabii Saudyjskiej, która przeznacza ja na eksport do krajów, gdzie tej ropy jest mniej. Duże złoża występują także w Rosji, tak samo jak gazu, od której w większości jest uzależniona Polska, jeśli chodzi o jego dostawy. Stany zjednoczone także wydobywają mnóstwo ropy, jednak przez wysokie jej zużycie muszą ją dodatkowo importować.

Kilka słów o zasobach

Zasoby naturalne możemy podzielić na kilka kryteriów. Możemy je podzielić na wyczerpywalne i stałe, odnawialne i nieodnawialne. Bez względu na to są one podstawą rozwoju przemysłu. Szczególną uwagę warto zwrócić uwagę na surowce mineralne, które są podstawą produkcji przemysłowej.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *