Społeczny kontekst przemysłu górniczegoCzy jest w Polsce jakaś branża, wokół której emocje są bardziej gorące, aniżeli w odniesieniu do górnictwa? Odpowiedź na to pytanie zdaje się być z góry przesądzona i brzmi – nie.

Co chwilę w ogólnopolskich, nie wspominając o lokalnych, mediach pojawiają się doniesienia prasowe czy też reportaże mówiące o sytuacji poszczególnych kopalni, ich dramatycznym zadłużeniu, czy nierentowności wydobywania węgla kamiennego.

Praca w kopalni „od kuchni”

Górnicze przywileje wzbudzają niemniej zainteresowania, dzieląc pozostałych rodaków na dwa obozy. Tych, którzy dopingują do utrzymania tychże przywilejów, związanych z bardzo ciężką pracą jaką wykonują górnicy. Oraz tych, którzy sądzą, że dawno powinny być one zniesione, bo przecież niebezpiecznych prac czy zawodów jest znacznie więcej. Bez względu na obiegowe opinie należy zaznaczyć to, że na Górnym Śląsku, wciąż działa przemysł górniczy, ludzie pracują w kopalniach czy też w firmach zewnętrznych, realizujących usługi i część prac dla nich. Praca na kopalni to wciąż dla przeciętnego młodego mężczyzny bez wykształcenia wyższego, wymarzone miejsce, nie dziwi zatem, że każda rekrutacja to prawdziwe wydarzenie, wzbudzające w wielu z nich ogromną chęć do dostania się do pracy do tej pracy.

Tradycja rodzinna zobowiązuje

Poza tym wciąż funkcjonującym zjawiskiem jest przekazywanie tradycji pracy na kopalni z ojca na syna. Dla wielu młodych chłopaków świadomość, że dziadek, ojciec a następnie starszy brat też pracowali na kopalni, to powód do dumy i ogromne zobowiązanie do kontynuowania tej ścieżki. Zatem przemysł górniczy to nie tylko cyfry, wykresy, wyliczenia i zestawienia, które pokazują czy węgiel wciąż opłaca się wydobywać, oraz czy jest tańszy czy droższy od tego sprowadzonego z zagranicy. Gdyby tą całą sprawę zredukować tylko do tego, paradoksalnie byłoby prościej. Można by kierować się wtedy suchymi, bezosobowymi liczbami. A przemysł górniczy to też ludzie, rodziny które związały swój los z tymi zakładami pracy, niejednokrotnie podejmując ten rodzaj kariery już kilkanaście lat temu. Z nadwątlonym ciężką sytuacją zawodową zdrowiem, trudno im myśleć o przebranżowieniu się i znalezieniu zatrudnienia w innej firmie.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *