Sektor wydobywczy w skali globalnejPrzemysł górniczy opiera się na wydobyciu różnego rodzaju nieodnawialnych surowców, znajdujących się w głębi ziemi.
Poszukiwania i wydobycie mogą być prowadzone przez indywidualnych przedsiębiorców lub małe firmy, jednak większość współczesnych kopalni to duże przedsiębiorstwa, które wymagają dużych nakładów finansowych.

W związku z tym sektor wydobywczy w branży jest zdominowany przez duże, często wielonarodowe firmy, z których większość jest publicznie notowana.

Dwa sektory przemysłu górniczego

Można argumentować, że to, co określa się mianem „przemysłu górniczego”, to w rzeczywistości dwa sektory, jeden specjalizujący się w poszukiwaniu nowych zasobów, a drugi w wydobywaniu tych zasobów. Sektor poszukiwawczo-wydobywczy składa się zazwyczaj z osób i małych przedsiębiorstw zajmujących się zasobami mineralnymi, zwanych „juniorzy”, które są zależne od kapitału wysokiego ryzyka. Sektor górnictwa składa się z dużych wielonarodowych firm, które są wspierane przez produkcję z ich działalności wydobywczej. Różne inne branże, takie jak produkcja sprzętu, testy środowiskowe i analizy metalurgiczne wspierają górnictwo na całym świecie. Kanadyjskie giełdy koncentrują się przede wszystkim na spółkach wydobywczych, w szczególności juniorskich firmach poszukiwawczych, poprzez TorontoTSX Venture Exchange. Kanadyjskie firmy pozyskują kapitał na tych giełdach, a następnie inwestują pieniądze w eksplorację na całym świecie. Niektórzy twierdzą, że poniżej wieku juniorskiego istnieje znaczny sektor nielegalnych firm, których głównym celem jest manipulowanie cenami akcji.

Surowce, które wydobywa człowiek

Operacje wydobywcze można podzielić na pięć głównych kategorii pod względem odpowiednich zasobów. Są to wydobycie ropy i gazu, wydobycie węgla, wydobycie rud metali, niemetalowe wydobycie minerałów i kamieniołomów oraz działalność wspomagająca górnictwo. Ze wszystkich tych kategorii wydobycie ropy i gazu pozostaje jednym z największych pod względem globalnego znaczenia gospodarczego. Poszukiwanie potencjalnych obszarów wydobywczych, które jest istotnym obszarem zainteresowania przemysłu wydobywczego, odbywa się teraz przy użyciu zaawansowanych nowych technologii, takich jak badania sejsmiczne i satelity do zdalnego wykrywania. Górnictwo jest silnie uzależnione od cen surowców mineralnych, które często są niestabilne.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *