post

Gdy decydujemy się na zakup farby antykorozyjnej musimy liczyć się z tym, że zostaniemy poproszeni o wskazanie tego jej rodzaju, który interesuje nas w największym stopniu. Wybór rzeczywiście nie jest mały, warto więc zainteresować się najpopularniejszymi rodzajami farb.

Farby ftalowe

Farby ftalowe dziś są z pewnością najpopularniejszymi, a tym samym również najczęściej stosowanymi farbami antykorozyjnymi. Ich nazwa pochodzi od żywic alkilowych będących zastosowanym w nich spoiwem, mamy więc do czynienia z farbami rozpuszczalnikowymi. Największą zaletą tego rodzaju farb wydaje się być przystępna cena oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych, choć pewnym problemem może być ich intensywny zapach zwłaszcza, że potrafi się on utrzymywać nawet przez kilka tygodni.

Farby epoksydowe

Farby epoksydowe powstają dzięki połączeniu dwóch składników: żywicy epoksydowej oraz utwardzacza. Już po nałożeniu na powierzchnię tworzą powłokę nie tylko niezwykle twardą, ale i wytrzymałą, odporną zarówno na szkodliwe działanie wilgoci ale również środków chemicznych. Farby tego rodzaju cieszą się znakomitymi opiniami, nic więc dziwnego, że często wykorzystuje się je zwłaszcza w przemyśle, gdzie zagrożenie rdzą jest szczególnie duże.

Farby asfaltowe

Farby, czy też lakiery asfaltowe o właściwościach antykorozyjnych znajdują zastosowanie w odniesieniu do stali oraz wyrobów żeliwnych. Ich struktura sprawia, że powierzchnia farby jest odporna zarówno na działanie wilgoci, jak i szkodliwy wpływ wody.

Farby akrylowe

W farbach akrylowych w składzie dominują akrylowe żywice wysokojakościowe. One same sprawdzają się zwłaszcza w przypadku stali i powierzchni żeliwnych, choć radzą sobie dobrze także w odniesieniu do powierzchni ocynkowanych i metali lekkich takich, jak mosiądz, aluminium oraz miedź. Przeważnie stosuje się je w odniesieniu do powierzchni czystych i nowych, choć można stosować je także tam, gdzie mamy już do czynienia z korozją. Ich atutem jest brak nieprzyjemnego zapachu oraz szybkie schnięcie.

Dowiedz się więcej na https://nobiles.pl/porady/metal/jaka-farba-na-rdze-malowanie-bezposrednie-rdzy

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *