Przemysł górniczy widziany przez pryzmat dziejów ludzkościPrzemysł górniczy w naszym kraju najbardziej rozwinięty jest na Śląsku. Kopanie otworowe, głębinowe i odkrywkowe znacznie różnią się od siebie przede wszystkim metodami wydobywania cennych materiałów, które obok węgla również mają ogromne znaczenie w tym przemyśle.

Przychodzą tu na myśli między innymi rudy żelaza, miedzi, srebra, uranu, ołowiu, niklu, złota oraz wiele innych, które listę kopali czynią bardzo długą. Przemysł górniczy ma bowiem ogromne zastosowanie i działanie na całym globie.

Jakie są zagrożenia?

Zagrożenia związane z zawodem górnika są nieporównywalnie większe od zagrożeń w przypadku innych profesji. Katastrofy górnicze oraz ratownictwo górnicze są bardzo blisko siebie i tuż przy wykonującym zawód górniku, który zawsze stoi najbliżej grożącego niebezpieczeństwa. Górnictwo i przemysł górniczy to również naukowa dziedzina, która ma na celu zmniejszenie istniejących zagrożeń związanych z przemysłem górniczym. Ma więc wśród wielu niezwykle ważnych celów, również bezpieczeństwo ludzi, którzy pracują w tak trudnych i nadal ciężkich warunkach. Przemysł górniczy od zarania dziejów stanowił główną siłę rozwoju ludzkości.

Górnictwo prowadzi do rozwoju ludzkości

Dzięki przemysłowi górniczemu świat osiągną tak wiele na przestrzeni wieków. Dzięki temu przemysłowi człowiek nauczył się fantastycznie korzystać z naturalnych źródeł energii oraz niezwykle pożytecznych materiałów, które czyniły cywilizację coraz bardziej aktywną naukowo. Kopaliny od wieków wydobywane spod ziemi i szły ramię w ramię z najwspanialszymi wynalazkami ludzkości. Oczywiście wszystko, co ma związek z przemysłem górniczym ma również bezpośrednie powiązanie z najzwyklejszym życiem codziennym. Złoża węgla przyczyniły się znacznie do rozwoju ekonomicznego wielu miejsc nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie. Węgiel ściągał ku sobie ludzi, którzy potrzebowali pracy, interesował inwestorów, budował ogromne fortuny. Oczywiście to jedynie jeden z przykładów na to, jak wielki wpływ na ludzkość mają kopaliny i przemysł górniczy. Wszystko zależy oczywiście od rodzajów wydobywanych surowców i od warunków, w jakich wykonuje się taką pracę.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *