post

Grzybica paznokci to jedna z częściej występujących infekcji grzybiczych. Bardzo często choroba atakuje kobiety, gdyż do rozwoju choroby łatwo dochodzi na skutek  urazów płytki paznokciowej podczas źle przeprowadzanych zabiegów kosmetycznych. Początkowo choroba objawia się grubieniem i żółknięciem paznokci stóp. Gdy nie zostanie podjęte leczenie może zaatakować także paznokcie dłoni. Leczenie jest długie.

W przypadku grzybicy paznokci dermatolog może zalecić stosowanie leków o działaniu miejscowym

Ale leki te są skuteczne tylko w przypadku, gdy infekcja dopiero się rozwija, a więc został zaatakowany tylko jeden paznokieć. W terapii mogą zostać zastosowane leki,w  których substancją leczniczą jest:

  • bifonazol. Substancja ta uszkadza błonę komórkową grzybów, w efekcie czego giną. Leki miejscowe z bifonazolem bardzo często maja postać maści. Preparat nanosi się na paznokcie raz dziennie;

Leki z tą substancją sprawdzają się w leczeniu grzybicy paznokci, która jeszcze nie objęła macierzy paznokcia;

Stosowanie leków działających miejscowo ma jedną ogromną zaletę: substancja czynna praktycznie nie jest wchłaniana do krwi.

U pacjentów z mocno zaawansowaną postacią grzybicy konieczne jest włączenie do terapii także leków doustnych

Te, które są obecnie zapisywane pacjentom nie wywołują już takich skutków niepożądanych, jak preparaty stosowane przed kilkunastoma laty. Działają skutecznie, a terapia trwa krócej. Dermatolog może wypisać receptę na:

  • flukonazol;
  • terbinafinę;
  • Ten lek przepisywany jest tylko w przypadku, gdy lekarz zadecyduje, że skuteczną metodą leczenia jest terapia pulsowa.

W czasie leczenia grzybicy paznokci warto dbać o to, aby stopy były cały czas czyste i suche. Po ich umyciu należy więc bardzo dokładnie wytrzeć je do sucha. Wskazane jest nawet stosowanie talku.

Infekcję grzybiczą paznokci można wyleczyć skutecznie, ale czasem może to potrwać nawet kilka miesięcy. Rozpoczynając terapię należy więc uzbroić się w cierpliwość.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *