post

Silny ból głowy czyli migrena to przewlekła choroba neurologiczna. We współczesnym świecie jest schorzeniem, na które chorują nawet dzieci. Z powodu migrenowych bólów głowy częściej niż mężczyźni cierpią kobiety.

Co może być przyczyną migreny?

Do wystąpienia choroby przyczyniają się predyspozycje genetyczne. Napadom bólu może sprzyjać zażywanie pigułek antykoncepcyjnych, zbyt krótki lub zbyt długi sen, silny stres, napięcie nerwowe, palenie papierosów, jedzenie produktów, które zawierają glutaminian sodu, hałas, nadużywanie leków przeciwbólowych.

Jakimi lekami można leczyć migrenę?

Wskazany jest przede wszystkim spokój. Migrenowe bóle głowy pomagają pokonać także ciepłe i zimne okłady oraz delikatne masaże. Na własną rękę można stosować także leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Należy zażyć maksymalną, bezpieczną dawką danego takiego preparatu od razu, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy migreny. Maksymalna bezpieczna dawka paracetamolu to 1000 miligramów, ibuprofenu 400 mg, a aspiryny 1000 miligramów. Jeżeli z powodu migrenowych bólów głowy zjadamy więc niż 10 tabletek w ciągu miesiąca, koniecznie wybieramy do neurologa, który przepisze nam receptę na specjalistyczne leki przeciwbólowe. W przypadku bardzo silnych dolegliwości bólowych, a w szczególności tych, którym towarzyszą nudności i/lub wymioty najczęściej przepisywane są działające przeciwbólowo tryptany. To bardzo nowoczesne preparaty, które likwidują zarówno ból jak i współtowarzyszące objawy: światłowstręt, nudności, wymioty. W większości przypadków tryptany okazują się skuteczne. Zdarza się jednak, że nie pomagają. Wtedy lekarz może zaproponować serię podskórnych zastrzyków z toksyny botulinowej. W walce z bólem migrenowym, który nie jest jeszcze zbyt nasilony pomóc mogą napoje zawierające kofeinę; warto sięgnąć nie tylko po osłodzony napar kawy, ale także napar z rozmarynu lekarskiego lub mocną czarną herbatę z dodatkiem kilku goździków. Pomóc mogą także napary z kozłka lekarskiego lub melisy. Zioła te pomogą, gdy napad bólu wywołany został stresem lub napięciem nerwowym.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *