post

Grzyby lubią wilgoć i ciepło, dlatego bardzo lubią atakować stopy. Wojnę z grzybicą można wygrać, ale rozpoczynając ją późno trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Gdzie najwcześniej pojawia się grzybica?

Grzybica stóp zaczyna się najczęściej pomiędzy czwartym a piątym palcem – licząc od palucha. Jako miejsce swojego pobytu przestrzenie te wybierają grzyby należące do rodziny dermatofitów. Jeżeli nie zaczniemy leczyć grzybicy już przy pierwszych objawach, grzyby mogą przenieść się także na paznokcie. Zdarza się też, że jako pierwsze zaczynają chorować paznokcie. Może się zdarzyć (to sytuacje niezwykle rzadkie), że grzybica obejmie wyłącznie paznokcie, jeśli to one zostaną zaatakowane przez dermatofity w pierwszej kolejności. Objawem grzybicy stóp jest biaława, złuszczająca się, pękająca i swędząca skóra. Paznokcie zaatakowane przez grzybicę stają się najpierw żółte, później brązowieją, płytki zaczynają się rozwarstwiać i kruszyć.

Leki miejscowe i doustne

W przypadku bardzo niewielkich zmian może wystarczyć smarowanie stóp przeciwgrzybiczym kremem albo maścią, a paznokci leczniczym lakierem. Substancje czynne w tych preparatach to: cyklopiroks, amorolfina albo bifonazol. Leki miejscowe nie sprawdzają się w przypadku, gdy choroba jest już zaawansowana. W takiej sytuacji lekarz zapisze przeciwgrzybicze antybiotyki doustne. Może to być na przykład terbinafina albo flukonazol. Antybiotyki przeciwgrzybicze stosuje się również w postaci do stosowania miejscowego. Kuracja ta trwa przynajmniej 3 miesiące. Dermatolog może zaproponować także terapię pulsową. W terapii tej najczęściej stosowany jest itrakonazol. Antybiotykoterapia pulsowa polega na tym, że lek przyjmuje się przez tydzień, następnie jest trzy tygodnie przerwy, a po niej znów łyka się tabletki przez tydzień. Kuracja kończy się po trzech miesiącach.

Doustne terapie mają niestety wady. Niektóre leki są przez pacjentów źle tolerowane. W takiej sytuacji warto rozważyć terapię laserową. Jest skuteczna, ale NFZ jej nie refunduje.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *