Internet szerokopasmowyDigital Subscriber Loop – DSL – to oferta szerokopasmowego dostępu do korzystania z zasobów Internetu, opierająca się na cyfrowej linii abonenckiej. Działa na platformie technologii ADSL, wykorzystującej miedziane druty telefoniczne do transmisji danych.

Szerokopasmowy DSL oferuje usługi internetowe o zróżnicowanym stopniu prędkości, w zależności od rodzaju i poziomu zastosowanej technologii. Prędkość odbierania danych waha się w przedziale od 128 Kbps do 24,000 Kbps.

To propozycja kierowana przede wszystkim do użytkowników indywidualnych, jak również dla małych i większych firm. Charakteryzuje się stałym i szybkim dostępem do Internetu, który można założyć praktycznie w każdym pomieszczeniu wyposażonym w gniazdko telefoniczne. Technologia ta, umożliwia korzystanie z multimedialnych aplikacji ze strumieniową transmisją danych, jak transmisja głosu czy prowadzenie wideokonferencji.

Generuje stały publiczny adres IP, dzięki czemu ułatwia uruchomienie serwera. Mała awaryjność to niewątpliwie jedna z największych zalet tej technologii. Jednakże, użytkownicy wskazują pewne cechy usługi, które zaniżają jej atrakcyjność. Należałoby tu wymienić przede wszystkim pewne narzucone ograniczenie, co, do korzystania z modemu, jak brak możliwości jego konfiguracji i zamiany na inny. Asymetryczność łącza wpływa na zaniżoną prędkość wysyłania danych.

Internet DSL to wciąż najpopularniejsza forma stałego dostępu do sieci i korzystania z Internetu przez tzw. użytkowników domowych.

Warto jednak pamiętać, że opiera się ona na współpracy z telefonią stacjonarną, która staje się coraz bardziej archaiczna.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *