Górnictwo - jeden z filarów gospodarkiDo jednego z wiodących działów systemu gospodarczego, który w niewątpliwie dużym stopniu przyczynia się do kształtowania kondycji ekonomicznej danego organizmu państwowego, zaliczyć należy kopalnictwo. Czym wyróżnia się przemysł górniczy? O tym dowiesz się z poniższych fragmentów. Zapraszamy do lektury.

Kopalnictwo, czy też inaczej mówiąc- górnictwo, stanowi gałąź przemysłową polegającą na realizacji szeregu rozmaitych czynności, wykorzystując przy tym specjalistyczny sprzęt i zaawansowane techniki, umożliwiające wydobywanie kopaliny, a następnie jej fachową obróbkę w celu usunięcia wszelkiego typu zanieczyszczeń w niej występujących. Jest to tak zwany proces wzbogacania, który jest niezbędnym krokiem w kierunku przygotowania kopaliny do jej użytkowania w rozmaitych celach.

Jak dzielą się kopaliny?

Przemysł górniczy, odpowiednio rozwijany i unowocześniany, pozwala na sukcesywne rozszerzanie form zastosowania wydobywanych kopalin. Biorąc ten fakt pod uwagę, warto wspomnieć także o specyficznym podziale kopalin na kilka charakterystycznych grup. Do głównych kryteriów podziału zalicza się m.in. sposób wydobywania kopalin. Na tej podstawie wyszczególnia się kopalnie głębinowe, otworowe oraz odkrywkowe. Jeżeli zaś chodzi o typ wydobywanych materiałów, to należy wymienić w tym aspekcie zwłaszcza rudy żelaza, tytan, srebro, złoto, cynę, cynk, boksyty, miedź, mangan, uran, magnez, sól, platynę, węgiel, gaz ziemny, granit, bazalt, glinę, wapień, ołów czy diamenty oraz wiele innych rodzajów cennych surowców.

Nie tylko kopalnie

Nie zapominajmy też o tym, iż górnictwo to nie tylko same prace kopalne. Jako dziedzina naukowa, kopalnictwo trudni się również przeróbkami mechanicznymi wydobywanych materiałów, profesjonalnym miernictwem, drążeniem wyrobisk, transportem kopalnym, konstruowaniem maszyn i przyrządów stosowanych podczas prac, jak także dostawą energii, odwadnianiem czy też badaniem wpływu działalności górniczej na otaczające człowieka środowisko. W związku z prężnym rozwojem przemysłu górniczego, wyróżnia się prawo geologiczne i górnicze.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *