Dlaczego warto mieć kominek?

Kominek może być jedynym lub alternatywnym źródłem ogrzewania domu. Decyzję o wybudowaniu kominka najlepiej jest podjąć na etapie projektowania domu. Wtedy można dla niego przygotować odpowiednie miejsce. Oczywiści kominek można zamontować już po wprowadzeniu się do nowo wybudowanego domu czy nawet podczas remontu starego domu.


Jakie miejsce dla kominka wybrać?

Większość inwestorów montuje kominek w najbardziej reprezentacyjnym miejscu domu czyli w salonie. Kominek w salonie będzie jego największą ozdobą. Warto jednak pamiętać o tym, że można mieć salon z kominkiem pod pewnymi warunkami. Dla kominka należy bowiem wybrać miejsce, które jest w miarę bardzo blisko przewodu dymowego. Musimy wziąć pod uwagę również to, że kominek jest ciężki – może ważyć nawet 300 kilogramów. Do tego należy doliczyć ciężar jego obudowy. Wybierając miejsce na kominek należy więc mieć na uwadze także wytrzymałość stropu.

Bezpieczeństwo użytkowania

Gdy będziemy palić w kominku, jego elementy będą się mocno rozgrzewać. Musimy więc wybrać dla niego takie miejsce, które nie będzie sąsiadować z przewodami elektrycznymi. Koniecznie trzeba też wykończyć podłogę przed kominkiem materiałami, które są niepalne.

Kominek otwarty czy zamknięty?

To bardzo ważne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć, gdy chcemy mieć w swoim salonie kominek. Kominek otwarty daje ciepło tylko wtedy, gdy pali się w nim drewno. Kominki zamknięte dają większe możliwości wykorzystania ciepła. Można rozprowadzić od nich przewody rozprowadzić po całym domu i wykorzystać go do jego ogrzewania.
Wybudowanie kominka w salonie da nam możliwość przyjemnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi przy ogniu. Decydując się na kominek musimy brać pod uwagę bardzo wiele elementów. Do najważniejszych należy wytrzymałość stropu i usytuowanie przewodu dymowego. Kwestie te najłatwiej jest rozwiązać na etapie projektowania nowego domu. Trochę trudniej jest je spełnić w już istniejących domach. Przy odrobinie wysiłku jest to jednak możliwe.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *