post

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zaciąganym na wiele lat. Koszty tego kredytu są stosunkowo wysokie; biorąc pod uwagę to, że jest to długoterminowe zobowiązanie, koszty jego udzielenia bardzo często przewyższają pożyczoną kwotę. Co składa się na koszt kredytu hipotecznego?

Odsetki

To podstawowy koszt każdego kredytu. Kredytobiorca spłaca zarówno pożyczoną przez bank kwotę pieniędzy, jak również odsetki od tej kwoty. Ich wysokość obliczana jest na podstawie oprocentowania kredytu; naturalne jest, że dla kredytobiorcy korzystniejszy jest kredyt z niskim oprocentowaniem. Większość banków bardzo dokładnie informuje osoby interesujące się kredytem hipotecznym, jak wysoko jest to oprocentowany kredyt.

Prowizja banku

Prowizja to swojego rodzaju rekompensata dla banku za to, że pożyczył klientowi pieniądze. Większość banków nie rezygnuje więc z naliczania i pobierania prowizji. Jej wysokość jest zawsze podawana przez bank. W zależności od banku wartość prowizji może zostać podana w konkretnej wysokości, ale może też zostać wyrażona w procentach. W przypadku, gdy jest to wartość procentowa, warto wiedzieć, że bank wyliczy ją od kwoty, którą pożyczył klientowi. Niektóre banki skłonne są obniżyć pobieraną przez siebie prowizję. Zawsze warto o to pytać, szczególnie, gdy jesteśmy stałymi klientami danego banku albo możemy pochwalić się nienaganną historią kredytową.

Ubezpieczenie

Na koszt kredytu hipotecznego składa się również ubezpieczenie, którego wykupienia żądają praktycznie wszystkie banki. Bardzo często kredytobiorcy muszą wykupić nie tylko ubezpieczenia na życie. Konieczne jest także ubezpieczenie nieruchomości, która nabywana jest za pieniądze z kredytu od zdarzeń losowych. Warto wiedzieć, że bank nie ma prawa narzucać zakładu ubezpieczeń, w którym kredytobiorca wykupi ubezpieczenie. Może wybrać dowolnego ubezpieczyciela i jedynie przedstawić w banku polisę.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat. Na jego koszt składa się kilka elementów. Warto je poznać jeszcze przed decyzją o złożeniu wniosku kredytowego.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *