post

W poszukiwaniu kosmetyków organicznych w sklepach i drogeriach, powinniśmy zwracać uwagę nie tyle na slogany reklamowe umieszczone na opakowaniach, ale na ich etykiety. Producent musi ujawnić, jaki jest skład produktu, a to z kolei pozwala nam sprawdzić, czy mamy do czynienia z organicznym kosmetykiem.

Podstawy kosmetyków organicznych

Kosmetyki organiczne powinny być w przynajmniej 90 procentach wyprodukowane ze składników pochodzących z kontrolowanych upraw organicznych i opatrzone odpowiednimi certyfikatami. W odróżnieniu od nich kosmetyki naturalne mają składniki pochodzenia naturalnego, ale ich źródło nie musi być organiczne.

Kosmetyki naturalne mają w składzie około 95 proc. składników naturalnych, z czego około 70 proc. powinno być pochodzenia organicznego – poza wodą. Pozostałe 5 proc. może pochodzić od substancji syntetycznych i nadal kosmetyk będzie można nazwać naturalnym. Nie będzie jednak kosmetykiem organicznym.

Zdecydowanie wyższym restrykcjom podlegają kosmetyki organiczne, ponieważ muszą one powstawać z roślin pochodzących z upraw realizowanych bez użycia nawozów sztucznych, GMO i pestycydów.

Certyfikowane kosmetyki organiczne

Na opakowaniach kosmetyków organicznych poszukujmy oznaczeń świadczących o nadanym certyfikatom. Certyfikat nadawany jest wówczas, gdy kontrolowane uprawy ekologiczne, z których pochodzą składniki kosmetyków organicznych, spełniają wymagania organizacji certyfikujących. Wśród najbardziej popularnych certyfikatów znajdziemy Ecocert, NaTrue, USDA Organic, Cosmos, Soil Association i inne.

Czego nie może być w składzie kosmetyków organicznych?

Czytając etykietę kosmetyku organicznego, zwróćmy uwagę na to, co zawierają i czy w ich składzie nie ma niedozwolonych substancji. Nie mogą w nim znajdować się żadne konserwanty z końcówką -paraben, przyczyniające się do podrażnień skóry oraz takich składników jak gliceryna, silikony, oleje mineralne, parafina, SLS-y i SLES-y. Warto sięgać głównie po kosmetyki organiczne o krótkim składzie – im mniej jest on skomplikowany, tym lepiej dla naszej skóry i całego organizmu.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *